ML55-12FT – 12 Volt 55 AH, Front Terminal, Rechargeable SLA AGM Battery
Availability: In stock
SKU: ML55-12FT Category:
Specifications:
Voltage: 12 Volt
Amperage: 55 AH
Chemistry: SLA, AGM
Terminal: Front Terminal
Battery Dimensions:
11.38 in x 4.13 in x 9.06 in
Weight: 36.30 Lbs
Warranty
1 Year
Volts
12V
Amp Hour
55Ah
Chemistry
SLA / AGM
Quantity
1
Length
11.38
Width
4.13
Height
9.06
Weight
36.30 Lbs
Warranty
1 Year
Terminal
Front Terminal
Reviews
There are no reviews yet.
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Excellent
Mighty Max Battery
Based on 4245 reviews
Received a battery for my generator
As ad retired. Will use the 2 in myTzora scooter