12V 35AH U1 Lithium Replacement Battery for Ultra DURA12-35C
Availability: In stock
SKU: ML35-12LI-U1830 Category:
Invest in power with the Mighty Max 12V 35ah U1 Lithium Iron Phosphate Battery. The ML35-12LI-U1 will take your deep cycle battery experience to a whole new horizon. Manufactured with the highest quality components and the customers safety in mind, this battery contains a battery management system (BMS). BMS provides all kinds of protection for the battery and customer, equipped with Over charge and short circuit protection. Weighing only 10.00 lbs. and being a direct drop in replacement for its sister sealed lead acid and Gel batteries which weigh a hefty 24.00 lbs.
Specifications:
Voltage: 12 Volt
Amperage: 35 AH
Terminal: Internal Thread
Chemistry: Lithium Iron Phosphate
Battery Dimensions:
7.56 in x 5.19 in x 6.69 in
Weight: 10.00 Lbs
Warranty:
2 Year
Volts
12V
Terminal
Internal Thread
Chemistry
LiFePO4
Length
7.56
Width
5.19
Height
6.69
Weight
10.00 Lbs
Warranty
2 Year
Watt Hrs
448
1 review for 12V 35AH U1 Lithium Replacement Battery for Ultra DURA12-35C