Mighty Max Battery ML100-48LI 48V 100Ah Lithium Iron Phosphate (LiFePO4) Rechargeable and Maintenance Free Battery
Availability: In stock
SKU: ML100-48LI Category:
Invest in power with the Mighty Max 48V 100ah Lithium Iron Phosphate Battery. The ML100-48LI will take your deep cycle battery experience to a whole new horizon. Manufactured with the highest quality components and the customers safety in mind, this battery contains a battery management system (BMS). BMS provides all kinds of protection for the battery and customer, equipped with Over charge and short circuit protection. Weighing only 78 lbs. and being a direct drop in replacement for its sister sealed lead acid and Gel batteries which weigh a hefty 156 lbs. Lighter, stronger and longer life span with 2500 cycles makes this the ideal battery for all your Deep Cycle applications such as, Solar / wind  energy systems, Off Grid systems, RV, Camping, Backup power systems and much more.
Specifications:
Voltage: 48 Volt
Amperage: 100 AH
Terminal: Internal Thread
Chemistry: Lithium Iron Phosphate
Battery Dimensions:
23.50 in x 9.25 in x 8.82 in
Weight: 77.80 Lbs
Warranty:
2 Year
Volts
48V