ML10-12LI – 12V 10AH Lithium Replacement Battery for Access SLA1270
Availability: In stock
SKU: ML10-12LI2 Category:
Invest in power with the Mighty Max 12V 10ah Lithium Iron Phosphate Battery. The ML10-12LI will take your deep cycle battery experience to a whole new horizon. Manufactured with the highest quality components and the customers safety in mind, this battery contains a battery management system (BMS). BMS provides all kinds of protection for the battery and customer, equipped with Over charge and short circuit protection. Weighing only 4.52 lbs. and being a direct drop in replacement for its sister sealed lead acid and Gel batteries which weigh a hefty 6.15 lbs. Lighter, stronger and longer life span with 2500 cycles makes this the ideal battery for all your Deep Cycle applications such as, Solar / wind  energy systems, Off Grid systems, RV, Camping, Backup power systems and much more.
Specifications:
Voltage: 12 Volt
Amperage: 10 AH
Terminal: F2
Chemistry: Lithium Iron Phosphate
Battery Dimensions:
5.88 in x 2.56 in x 3.88 in
Weight: 3.32 Lbs
Warranty:
2 Year
Volts
12V