SKU: ML50-12LI Category:
Thumbnail Short Description Price Add to Cart Button
Invest in power with the Mighty Max 12V 50ah Lithium Iron Phosphate Battery. The ML50-12LI will take your deep cycle battery experience to a whole new horizon. Manufactured with the highest quality components and the customers safety in mind, this battery contains a battery management system (BMS). BMS provides all kinds of protection for the battery and customer, equipped with Over charge and short circuit protection. Weighing only 13.00 lbs. and being a direct drop in replacement for its sister sealed lead acid and Gel batteries which weigh a hefty 30.00 lbs.
Specifications:
Voltage: 12 Volt
Amperage: 50 AH
Terminal: Internal Thread
Chemistry: Lithium Iron Phosphate
Battery Dimensions:
7.75 in x 6.50 in x 6.75 in