ML12-12 – 12V 12AH F2 UPS Battery Replaces BB Battery BP12-12-T2, BP12-12T2
SKU: ML12-12F21962 Category:
Thumbnail Short Description Price Add to Cart Button
Specifications:
Voltage: 12 Volt
Amperage: 12 AH
Chemistry: SLA, AGM
Terminal: F2
Battery Dimensions:
5.94 in x 3.86 in x 3.98 in
Weight: 8.38 Lbs
Warranty
1 Year
Multi Packs Bundled Savings
1 Pack, 2 Pack, 3 Pack, 4 Pack, 6 Pack, 10 Pack
2 reviews for ML12-12 – 12V 12AH F2 UPS Battery Replaces BB Battery BP12-12-T2, BP12-12T2
  1. Rated 5 out of 5
    Fastflyer
  2. Rated 5 out of 5
    Stick
    Good battery, doing the job in one of my UPS’s
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Excellent
Mighty Max Battery
Based on 4374 reviews
Muy buena se ve excelente
Pleasantly surprised, battery arrived fully charged. Made it for a quick install!
The battery arrived fully charged at 13.06V and provides reliable cranking power even after the gate has been sitting. I also appreciated that the terminal hardware was included and securely attached. High value and great performance; I'd definitely buy from them again.