YB12A-A 12V 12AH Replacement Battery for YB12AAS YB12A-A-WS
Availability: In stock
SKU: YB12A-A162 Category:
Specifications of the YB12A-A Battery
Voltage: 12 Volt
Amperage: 12 AH
Chemistry: SLA, AGM
Terminal: Nut & Bolt
Battery Dimensions:
5.24 in x 3.15 in x 6.10 in
Weight: 8.32 Lbs
Warranty
1 Year
Volts
12V
Amp Hour
12Ah
Chemistry
SLA / AGM
CCA
165
Polarity
+ I –
Length
5.24
Height
6.10
Width
3.15
Weight
8.32 Lbs
Warranty
1 Year
1 review for YB12A-A 12V 12AH Replacement Battery for YB12AAS YB12A-A-WS