YTX12-BS 12V 10Ah Replacement Battery for UB-YTX12-BS
Availability: In stock
SKU: YTX12-BS452 Category:
Specifications of the YTX12-BS Battery
Voltage: 12 Volt
Amperage: 10 AH
Chemistry: SLA, AGM
Terminal: Nut & Bolt
Battery Dimensions:
5.90 in x 3.34 in x 5.11 in
Weight: 8.15 Lbs
Warranty
1 Year
Volts
12V
Amp Hour
10Ah
CCA
180
Polarity
+ I –
Chemistry
SLA / AGM
Length
5.90
Height
5.11
Width
3.34
Weight
8.15 Lbs
Warranty
1 Year
1 review for YTX12-BS 12V 10Ah Replacement Battery for UB-YTX12-BS