12V 10AH SLA Battery Replacement for DURA12-10F2
SKU: ML10-121532050 Category:
Thumbnail Short Description Price Add to Cart Button
Specifications:
Voltage: 12 Volt
Amperage: 10 AH
Chemistry: SLA, AGM
Terminal: F2
Battery Dimensions:
5.94 in x 2.56 in x 4.75 in
Weight: 7.28 Lbs
Warranty
1 Year
Multi Packs Bundled Savings
1 Pack, 2 Pack, 3 Pack, 4 Pack, 5 Pack
Volts
12V
Amp Hour
10Ah
Chemistry
SLA / AGM
Quantity
1
Length
5.94
Width
2.56
Height
4.75
Weight
7.28 Lbs
Warranty
1 Year
1 review for 12V 10AH SLA Battery Replacement for DURA12-10F2
  1. Rated 5 out of 5
    gary f. (verified owner)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Excellent
Mighty Max Battery
Based on 4374 reviews
Muy buena se ve excelente
Pleasantly surprised, battery arrived fully charged. Made it for a quick install!
The battery arrived fully charged at 13.06V and provides reliable cranking power even after the gate has been sitting. I also appreciated that the terminal hardware was included and securely attached. High value and great performance; I'd definitely buy from them again.