12V 8Ah Emergency Light Battery Replaces GS Portalac PX12072HG
SKU: ML8-12186111116 Category:
Thumbnail Short Description Price Add to Cart Button
Specifications:
Voltage: 12 Volt
Amperage: 8 AH
Chemistry: SLA, AGM
Terminal: F1
Battery Dimensions:
5.94 in x 2.56 in x 4.02 in
Weight: 4.96 Lbs
Warranty
1 Year
Multi Packs Bundled Savings
1 Pack, 2 Pack, 4 Pack, 6 Pack, 8 Pack, 10 Pack
Volts
12V
Amp Hour
8Ah
Chemistry
SLA / AGM
Terminal
.187" – F1
Quantity
1
Length
5.94
Width
2.56
Height
4.02
Weight
4.96 Lbs
Warranty
1 Year
2 reviews for 12V 8Ah Emergency Light Battery Replaces GS Portalac PX12072HG
  1. Rated 5 out of 5
    joseph jefferson
    got the job done
  2. Rated 5 out of 5
    joseph jefferson
    got the job done
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Excellent
Mighty Max Battery
Based on 4259 reviews
Fitment was great and performed perfectly
Going to give this style battery a try for duration. and longevity as he rides this ALOT!
Great price on replacement battery for garage door. Much cheaper than the OEM battery. Perfect fit.
Was an exact match. Great value!
Looks like good build. Easy to install. Lets see how it lasts during the winter
Just got battery haven't got to use yet
Great batteries for both UPS, but more importantly operating telescopes and other astronomy equipment. I use MM batteries to power my Celestron 11" telescope, Star Master 20" telescope as well as my SeeStar and PiFinder. They work great and keep taking a charge to be ready for the next clear night. And of course the live in all my uninterruptible power supplies, all 6 of them!