12V 8Ah Scooter Battery Replaces Energy Power EP-SLA12-8
SKU: ML8-1218611 Category:
Thumbnail Short Description Price Add to Cart Button
Specifications:
Voltage: 12 Volt
Amperage: 8 AH
Chemistry: SLA, AGM
Terminal: F1
Battery Dimensions:
5.94 in x 2.56 in x 4.02 in
Weight: 4.96 Lbs
Warranty
1 Year
Multi Packs Bundled Savings
1 Pack, 2 Pack, 4 Pack, 6 Pack, 8 Pack, 10 Pack
Volts
12V
Amp Hour
8Ah
Chemistry
SLA / AGM
Terminal
.187" – F1
Quantity
1
Length
5.94
Width
2.56
Height
4.02
Weight
4.96 Lbs
Warranty
1 Year
3 reviews for 12V 8Ah Scooter Battery Replaces Energy Power EP-SLA12-8
  1. Rated 5 out of 5
    Gary G. (verified owner)
  2. Rated 4 out of 5
    oneshot00
    Fit as expected
  3. Rated 5 out of 5
    robert
    SHIPPED QUICKLY, GOOD PRICE, EXACT FIT
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Excellent
Mighty Max Battery
Based on 4303 reviews
Good 👍
Perfect fit for my needs
It was shipped with no problems and arrived on time.
Easy install! Come whit extra bolts and screws
Mightymax battery fit our Polaris Hawkeye 300 perfectly and started instantly.
Had to replace the battery in my craftsman 42" zero turn mower because it died before the end of the first summer owning it. The battery fit perfectly & starts the mower very strongly now. My battery was still under a prorated warranty, but for the price of this battery I didn't even bother messing with trying to get it replaced by craftsman because it would have cost me about the same are more than what this battery cost me on Amazon. Next time I need a battery for the motorcycle I'll defintely be buying another one since they're basically the same size.