12V 12AH Replacement Battery for Energy Power EP-SLA12-12T2
SKU: ML12-12F22738 Category:
Thumbnail Short Description Price Add to Cart Button
Specifications:
Voltage: 12 Volt
Amperage: 12 AH
Chemistry: SLA, AGM
Terminal: F2
Battery Dimensions:
5.94 in x 3.86 in x 3.98 in
Weight: 8.38 Lbs
Warranty
1 Year
Multi Packs Bundled Savings
1 Pack, 2 Pack, 3 Pack, 4 Pack, 6 Pack, 10 Pack
Volts
12V
Amp Hour
12Ah
Chemistry
SLA / AGM
Quantity
1
Length
5.94
Width
3.86
Height
3.98
Weight
8.38 Lbs
Warranty
1 Year
6 reviews for 12V 12AH Replacement Battery for Energy Power EP-SLA12-12T2
  1. Rated 5 out of 5
    cori llewellyn
    Great company
  2. Rated 5 out of 5
    cori llewellyn
    Great company
  3. Rated 5 out of 5
    Joe
  4. Rated 5 out of 5
    Joe
  5. Rated 5 out of 5
    Scott R
    Good replacement for the kids power wheels
  6. Rated 5 out of 5
    Dizzy Darling
    Battery fixed my problem with electric wheelchair. We are back in business.
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Excellent
Mighty Max Battery
Based on 4374 reviews
Muy buena se ve excelente
Pleasantly surprised, battery arrived fully charged. Made it for a quick install!
The battery arrived fully charged at 13.06V and provides reliable cranking power even after the gate has been sitting. I also appreciated that the terminal hardware was included and securely attached. High value and great performance; I'd definitely buy from them again.