12V 200Ah 4D SLA AGM Replacement for Apex APX12-200
Availability: In stock
SKU: ML4D5 Category:
Specifications:
Voltage: 12 Volt
Amperage: 200 AH
Chemistry: SLA, AGM
Battery Dimensions:
20.87 in x 9.45 in x 8.74 in
Weight: 114.60 Lbs
1 Year
Weight
114.60 Lbs
Width
9.45
Length
20.87
Quantity
1
Chemistry
SLA / AGM
Amp Hour
200Ah
Volts
12V
Height
8.74
Terminal
Internal Thread
1 review for 12V 200Ah 4D SLA AGM Replacement for Apex APX12-200
  1. Rated 4 out of 5
    Christopher (verified owner)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Excellent
Mighty Max Battery
Based on 4374 reviews
Muy buena se ve excelente
Pleasantly surprised, battery arrived fully charged. Made it for a quick install!
The battery arrived fully charged at 13.06V and provides reliable cranking power even after the gate has been sitting. I also appreciated that the terminal hardware was included and securely attached. High value and great performance; I'd definitely buy from them again.