Thumbnail Short Description Price Add to Cart Button
Invest in power with the Mighty Max 12V 100ah Lithium Iron Phosphate Battery. The ML100-12LI will take your deep cycle battery experience to a whole new horizon. Manufactured with the highest quality components and the customers safety in mind, this battery contains a battery management system (BMS). BMS provides all kinds of protection for the battery and customer, equipped with Over charge and short circuit protection. Weighing only 30 lbs. and being a direct drop in replacement for its sister sealed lead acid and Gel batteries which weigh a hefty 60 lbs. Lighter, stronger and longer life span with 2500 cycles makes this the ideal battery for all your Deep Cycle applications such as, Solar / wind  energy systems, Off Grid systems, RV, Camping, Backup power systems and much more.
Specifications:
Voltage: 12 Volt
Amperage: 100 AH
Terminal: Internal Thread
Chemistry: Lithium Iron Phosphate
Battery Dimensions:
12.99 in x 6.77 in x 8.66 in
Weight: 29.54 Lbs
Warranty:
2 Year
Multi Packs Bundled Savings
Pack of 2 Pack, Pack of 3 Pack, Pack of 4 Pack, 1 Pack
  1. Rated 4 out of 5
    Peter J. Brown II
    This is my second Mighty Max 12V Lithium 100aH battery. A simple display has been added to display state of charge (3 bar graph), voltage as xx.x, and days since with a simple one button toggle. It’s located on top of battery. I have a simple solar charging setup( 4 x 100W solar panels, 30 A MPPT solar charge controller, 2 x 100ah lithium batteries). I have observed the MPPT (USER charge settings) is reporting 300 to 1000 watts charge daily (even on cloudly). I have observed 13.2 V at dusk and depending on overnight load a minimum voltage of 12.8, daily max voltage is limited to 14.2V and max amperage observed was 28A. Prior to adding 2nd battery in parallell, I did run my first battery to 10.8V (BMS cutout voltage) twice as reported by the MPPT charge controller, the battery seemed to recover as expected (caused by empty propane tanks and furnance attempting to operate continously, in cold cloudly weather). With the added wattage of the 2nd battery, my RV appliances seem to be operating better, diagnostic and monitoring instrumentation are planned for next year. Overall, I expect these batteries to last longer than the 2 x 75A setup of the original RV. 2022-05-07